Haber

Etiyopya’da çatışmaların yoğunlaştığı Amhara’da internet kesildi

Etiyopya’da bir Amhara üniversite öğrencisi olan Abigail Tadesse, sivillerin çatışmanın ortasında kaldığını söyledi. Tadesse, “Ordu milislerle çatışırken çapraz ateşe yakalandık. Durum gergin ve sevdiklerimize internet kesintisi nedeniyle ulaşamıyoruz.” dedi.

Tadesse, çatışmalar nedeniyle çok sayıda yaralının hastaneye kaldırıldığını bildirdi. sözünü kullandı.

Bölgenin kanaat önderlerinden Sarah Haile, devam eden çatışmalardan dolayı paniğini dile getirerek, “Barış ve akan bu kanın son bulması için dua ediyoruz, toplumumuz ızdırap çekiyor ve barışçıl bir çözüm için birlik olmalıyız” dedi. dedi.

Kuzey Etiyopya’da Tigrai isyancılarına karşı orduyla birlikte savaşan ve barış anlaşmasından sonra silahsızlanmayı reddeden Amhara milisleri ile ordu arasında çatışmalar tırmanıyor. Kasım 2022’de Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) ile barış anlaşması imzalayan federal hükümet, bölgedeki tüm silahlı örgütleri silahsızlandırmaya başladı.

Federal hükümetin talimatlarına uymayan ve “Fano” olarak adlandırılan milisler, askerle çatışmaya başladı. Milisler, TPLF’ye karşı mücadelede ordunun yanında yer aldı.

haber-bogazliyan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu