Haber

BM Raportörü: İsrail savaş suçu işliyor

Birleşmiş Milletler (BM) Özel Raportörü Balakrishnan Rajagopal, ” “Sistematik olarak sivillerin konutlarını ve altyapısını yok edeceğini ve Gazze’yi yaşanmaz hale getireceğini bilerek askeri operasyon düzenlemek savaş suçudur.”İfadelerini kullandı.

Gazze’deki sivil konut ve altyapıya yönelik korkunç ve kitlesel saldırıları sona erdirmek için dünyanın derhal harekete geçmesi gerektiğini belirterek, insan yaşamını etkiliyor. Rajagopal, ” Sivillerin konutlarını ve altyapısını sistematik olarak yok edeceğini, Gazze’yi yaşanmaz hale getireceğini bilerek askeri operasyon yapmak savaş suçudur.“dedi.

RajagopalKonutların, sivil tesislerin ve altyapının sistematik veya yaygın şekilde bombalanmasının uluslararası insancıl hukuk, ceza hukuku ve insan hakları hukuku tarafından kesinlikle yasaklandığını kaydetti.

Bu tür eylemler” savaş suçuanlamına geldiğini vurgulayarak, Rajagopalsivil nüfusa yönelik olduklarında” insanlığa karşı suç” anlamına geldiğini söyledi.

RajagopalApartmanların, hastanelerin, ambulansların, okulların, kiliselerin, camilerin, altyapı tesislerinin ve mülteci kamplarının askeri objeler olmadığını belirterek, İsrail’deki sivil konutların da bu kapsamda olduğunu ve bunlara Gazze’den veya herhangi bir yerden saldırı düzenlenmesinin bir saldırı olduğunu kaydetti. savaş suçu.

haber-bodrum.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu