Haber

Çin, Japonya Başbakanı Kishida Fumio’nun Yasukuni Mabedi’ne adamasını kınadı

Çin, Japonya Başbakanı Kishida Fumio’nun Japonya’nın II. Dünya Savaşı’nda teslim olmasının 78. yıldönümünde bazı Japon savaş suçlularının mezarlarının bulunduğu tartışmalı Yasukuni Mabedi’ne adanmasını kınadı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Vinbin, Pekin’de düzenlediği günlük basın toplantısında, Konuşmaya konu olan Kişida’nın eyleminin Japonya’nın tarihi sorunlara yönelik hatalı tutumunu bir kez daha ortaya koyduğunu savundu.

Sözcü Vang, eylemi kınadıklarını belirterek Japonya’yı protesto etti.

Japonya’nın kayıtsız şartsız teslim olmasının yıl dönümü olan 15 Ağustos’un “Çin halkının öteki dünya halklarıyla birlikte Japon faşizmini ve askeri saldırganlığını bozguna uğrattığı tarih” olduğuna değinen Vang, Yasukini Mabedi’nin savaşların simgesi olduğunu ifade etti. Japon militarizminin neden olduğu.

??????Vang, Japonya’nın Asya’daki komşularıyla ilişkilerini düzeltmek ve normalleştirmek için tarihle yüzleşmesi ve hesap vermesi gerektiğini vurgulayarak, “Umarım Japon tarafı tarihten ders almalı, barışçıl kalkınmaya bağlı kalmalıdır. militarizmle bağlarını geride bırakarak yola çıkar, Asyalı komşulara ve uluslararası topluma güvenir.Kaybetmesine neden olacak adımlardan kaçınmasını tavsiye ederiz.” terimleri kullandı.

Başbakan Kişida, A sınıfı savaş suçlarından hüküm giymiş 14 askerin mezarlarının bulunduğu tartışmalı Yasukuni Mabedi’ne ithafta bulundu, EkonomiDevlet Güvenlik Bakanı Takaichi Sanae ve bazı eski bakanlar tartışmalı Yasukini Mabedi’ni ziyaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu