Haber

İran Dışişleri Bakanı: İsrail saldırıları bölgeyi barut fıçısına çevirdi

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, ABD Ulusal Halk Radyosu’na (NPR) verdiği röportajda, İsrail baskınları nedeniyle bölgenin barut fıçısı haline geldiğini belirterek, “Hamas’ın eli her zamankinden daha güçlü ve kararlı” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, Birleşmiş Milletler Genel Konseyi toplantısı için bulunduğu New York’ta ABD Ulusal Halk Radyosu’na (NPR) konuştu. İran’ın bölgede savaş istemediğini ve bu konuda üzerine düşeni yapmaya çalıştığını kaydeden Abdullahiyan, “Bölgedeki durum son derece karmaşık ve tehlikeli. 7 binden fazla Filistinli sivilin hayatını kaybetmesi, İsrail rejiminin saldırıları bölge için ağır bir durum. Tüm tarafları itidalli davranmaya ve ateşkese varmaya çağırıyoruz.” Bunun yapılmasını talep ediyoruz dedi.

ABD’nin İsrail’e verdiği desteği sonlandırması çağrısında bulunan Abdullahiyan, İsrail’in ABD tarafından kontrol edilen bir savaş makinesine dönüştüğünü söyledi. Abdullahiyan, “İsrail saldırıları nedeniyle bölge barut fıçısı haline geldi. 2 hafta önce bölge ülkelerini ziyaret ettim ve bu ziyaret sırasında Lübnanlı ve Filistinli direniş liderleriyle görüştüm. Görüşmelerimden edindiğim izlenim, Hamas’ın elinin olduğu yönünde. Her zamankinden daha güçlü ve kararlı bir şekilde tetikte.Gazze’de “İsrailli kadın ve çocuklar, Batı Şeria’da İsrailli kadın ve çocukları hedef almaya devam ederse, barut haline gelen bölgede her an her ihtimal mümkündür” fıçı” dedi.

Hamas lideri İsmail Haniye ile yaptığı görüşmeye değinen Abdullahiyan, “İsrailli esirlerle ilgili Hamas lideriyle görüşmemde kendisine ne planladıklarını sordum. Sivil İsraillileri esir tutmak istemediklerini söylediler. Ateşkes sağlanırsa sivilleri serbest bırakacaklardı. Esir sorununun çözülmesi için Katar yetkilileriyle de temasa geçtiler.” “Sürecin içindeyiz” dedi. – TAHRAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu