Haber

İtalya’da batan teknede ölenlerin hepsi istihbarat görevlisiydi.

İtalyan basını, olumsuz hava koşulları nedeniyle batan teknede 20’ye yakın istihbarat görevlisinin bulunduğunu bildirdi. Olayda hayatını kaybedenlerin kimlikleri Claudio Alonzi (62), Tiziana Barnobi (53), Anya Bozhkova (50) ve Shimoni Erez (54) olarak açıklandı.

İLK HABERDE “TURİST TEKNESİ BATTI” DENDİ

Geçen Pazar akşamı, 24 kişiyi taşıyan bir tekne kuzey Maggiore Gölü’nde batarak 4 kişiyi öldürdü. İlk haberlerde, batan “Hoşçakal” Teknede doğum günü kutlayan turistlerin olduğu belirtildi. Ancak dün gece itibari ile teknede bulunanların istihbarat görevlisi olduğu yönünde haberler cephede ortaya çıkmaya başladı.

İtalyan basınına göre Alonzi-Barnobi çiftinin İtalyan dış istihbarat teşkilatında (Aise) görevde olduğu belirlendi. Erez, İsrail güvenlik güçlerinden de emekli oldu. Gemi sahibinin eşinin Rus vatandaşı Bozhkova olduğu belirtildi.

“TEKNEDE 20 İSTİHBARAT AJANI VAR”

Dün gece İtalyan haber ajansı Agi, alabora olarak batan teknede ilk olarak istihbarat görevlilerinin bulunduğunu duyurdu. Ajans, ölenlerden ikisinin İtalyan batılı servis mensubu olduğunu ve İsrail devlet yetkililerinin teknede olduğunu yazdı.

Bu sabah ülkenin en büyük gazetelerinden biri olan La Repubblica. “Maggiore Gölü’ndeki batan teknenin gizemi: Gemide 20 İtalyan ve İsrail istihbarat ajanı vardı”başlıklı bir makale yayınladı.

Haberlerde, “Trajedi başka bir boyuta taşınıyor: Sadece bir gemi kazası ve katliam değil, çünkü 4 kurbandan 3’ü ve hayatta kalan 19 kişiden 18’i sadece pazar gezgini değildi, bazıları eski istihbarat ajanıydı, bazıları hala görevde.” söz konusu.ifadeler yer aldı.

Gazetenin haberine göre olaydan sağ kurtulan 10 kişi dün sabah saatlerinde askeri uçakla İsrail’e gitti. İtalyanlar acil servisten ve otellerinden hızlı bir şekilde tahliye edildi ve kalışlarına dair hiçbir iz kalmadı.

Savcılık SORUŞTURMA BAŞLATTI

Kamu yayın kuruluşu Rai de hayatını kaybeden Anya Bozhkova’nın tekne sahibinin eşi olduğunu belirtti. Rai’ye göre Bozhkova, İtalyan eşi Carlo Carminati ile batan teknede yaşıyordu. Habere göre batan teknenin yolcu kapasitesi 15 kişiydi. Pazar akşamı şiddetli rüzgar ve şiddetli yağmur sonrası teknenin batması ile ilgili savcılık soruşturma başlattı.

KAYNAK: BBC İNGİLİZCE

habertavsanli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu