Haber

Lavrov’dan Blinken’e: Tutuklu WSJ muhabiri Gershkoviç’in kaderini mahkeme belirleyecek

Rusya Dışişleri Bakanlığındanaçıklamaya göre ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rus mevkidaşı iletelefon görüşmesinde casusluk yaptığı şüphesiyle tutuklandı Wall Street Journal (WSJ) muhabiri Evan Gershkovicdurumu yükseltti.

“Konunun siyasileştirilmesi kabul edilemez”

sergei lavrov, Rus makamlarıMevzuata uygun olarak alınan kararlara ve Moskova’nın uluslararası yükümlülüklerine saygı gösterilmesi gerektiğini belirtti. Rusya Dışişleri Bakanı, Washington yetkilileri ve Batı medyasıBu soruna siyasi bir boyut katmak için kasıtlı olarak ortalığı karıştırmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Gershkoviç’in gazetecilik statüsü altında devlet sırrı niteliğindeki verileri topladığına işaret eden Lavrov, ABD’li gazetecinin ezoterik bilgi elde etmeye çalışırken suçüstü yakalandığını hatırlattı.

‘Sizi usulüne uygun olarak bilgilendirdik’

Gerşkoviç’in gözaltına alındığını ve hukuka aykırı eylemlerinin usulüne uygun olarak Moskova’daki ABD Büyükelçiliği’ne bildirildiğini anlatan Lavrov, gazetecinin akıbetini mahkemenin belirleyeceği mesajını verdi.

Görüşmede Lavrov ve Blinken, iki ülke arasındaki bazı güncel konulara da değindi.

Tutuklu yargılanıyor

WSJ muhabiri casusluk şüphesiyle Yekaterinburg’da gözaltına alınmıştı. Gershkovich hakkında daha sonra çıkarıldı Lefortovsky Mahkemesigözaltı kararı verildi.

Daha erken Kremlin sözcüsü Dmitry PeskovWSJ muhabirinin FSB tarafından tutuklanmasını değerlendirmeniz istendiğinde, “Burada şüpheden bahsetmiyoruz, burada suçüstü yakalanan birinden bahsediyoruz”dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu