Teknoloji

Rus ve Belarus orduları ortak hava tatbikatına başlıyor

Ukrayna’nın Belarus sınırında istihkâm çalışmalarına devam ettiği dönemde Rusya ve Beyaz Rusya orduları,ev sahibi ülkenin sınır güvenliğini ilgilendiren önemli bir hava tatbikatı başlattı.

Egzersizde Rus tarafından Rus Havacılık KuvvetleriBelarus Cumhuriyeti’ne bağlı bir birlik bulunduğunu belirten Belarus Savunma Bakanlığı, tatbikatın temel amacının muharebe görevlerinin ortak icrası sırasında iki ülke kuvvetlerinin harekât uyumunu artırmak olduğunu vurguladı.

Tatbikat sırasında Bakanlık hava keşfi yapmak, devlet sınırı boyunca hava sahasında ortak devriye gezmek, birliklere hava desteği sağlamak, taktik hava tatbikatları yapmak, kargo teslim etmek ve insanları tahliye etmekgibi çok çeşitli faaliyetler gerçekleştirileceğinin altını çizdi.

bakanlık, Belarus Hava KuvvetlerineTatbikata tüm hava üsleri ve hava savunma birliklerinin poligonlarının katılacağını da kaydetti.

Tatbikat, Ukrayna kuvvetlerinin Beyaz Rusya sınırındaki Rivne Bölgesi’nde takviye yapmaya başladığı bir döneme denk geliyor.

Geçen hafta Rivne Bölge Yönetim Lideri Vitaliy Koval,Ukrayna güçlerinin Belarus sınırındaki yerleşim birimlerini korumak için hazırlıklarını sürdürdüğünü ve bu kapsamda tahkimat yapmaya başladığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu